Armoracia rusticana, Cochlearia armoracia
Семейство:
Cruciferae
Българско име:
Хрян
Наличност:
налично
Цена:
7.50 лв. 
Описание:
Многогодишно тревисто растение с разклонено месесто коренище. Стъблото също е разклонено към върха. Приосновните листа са дълги до 30 см, лъскави, ланцетни, фино назъбени по периферията, стъблените листа са нарязани. Цветовете са дребни, плодът шушулка. У нас се отглежда като културно растение, може да се срещне и като подивяло. Родината на хряна е Югоизточна Европа, но после се е разпространил по целия континент. В диво състояние се среща още в Кавказ, Сибир, Далечния Изток. Напълно зимоустойчиво растение.
Размер:
Височина и ширина до 1 м.
Декоративност:
Въпреки, че това растение се отглежда като зеленчук, има красива листна розетка от големи листа и може да се използва като декоративно растение в смесени цветни групи.
Цъфтеж:
Летен цъфтеж през юни-август с бели дребни цветчета, събрани в гроздовидни съцветия. Цъфтежът е невзрачен.
Отглеждане:
На слънчево или полусенчесто място, предпочита влажна и плодородна градинска почва. Веднъж засадено, се разраства бавно, но упорито.
Използване:
Коренищата с корените се вадят есента м. октомври - ноември. Съхраняват се в прясно състояние във влажен пясък. Могат и да се изсушат при температура до 35 градуса. Изсушените или пресни корени и коренища имат синапоподобна миризма и лютливо парлив вкус. Билката има пикочогонно, апетитовъзбуждащо и газогонно действие, улеснява храносмилането и разграждането на мазнините. Употребява се при захарна болест, липса на апетит, високо кръвно налягане, задух, подагра, воднянка. Външно - накиснати в силна ракия корени за разтривка при ревматизъм и ставни болки. Корените имат изразено противомикробно действие и редовната им употреба е добра профилактика срещу грип през зимните месеци. При прекомерна употреба може да дразни стомаха, особено при наличие на гастрит.