Aronia prunifolia
Семейство:
Rosaceae
Българско име:
Арония сливолистна
Наличност:
налично
Цена:
12.50 лв. 
Описание:
Листопаден храст с произход Източна Северна Америка. Разглеждат този вид като хибрид между Aronia melanocarpa и Aronia arbutifolia. Листата са последователни елиптични, назъбени. Красиво багрещи се есента. Отглежда се по-рядко от черноплодната арония и въпреки че се твърди, че е стипчива, за мен тя е по-малко стипчива от другата и с по-сочен плод. Вегетацията и започва в средата на април, цъфти през май, зрее втората половина на август-септември. Плодовете са по-светли от черноплодната арония, по-скоро лилави на цвят. Напълно студоустойчива. Лесна за отглеждане.
Размер:
Височина до 3 м, ширина 2 м.
Декоративност:
Плоден храст, който може да се ползва и като декоративен.
Цъфтеж:
Май месец. Цветовете са бели събрани в снопчета. Кацат се от пчели.
Отглеждане:
На умерено плодородна и влажна почва. На слънце до полусянка. Като всеки плоден храст, за да имате по-едри и сочни плодове, трябва да торите и поливате умерено. Не се нуждае от особени резитби, а само от подмладяващи такива на определен период от време.
Използване:
По отношение на хранителна стойност и лечебност е близка до по-популярната черноплодна арония. Действа хипотонично, укрепващо капилярите, намаляващо холистериновите плаки по кръвоносните съдове. Съдържа и доста витамини и други полезни вещества: B1, B2, B6, B9, К, E и C, ниaцин, пaнтoтeнoвa киceлинa, зaxapи, пeктини, фoлиeвa киceлинa, α- и β-тoкoфepoли, кapoтeнoиди, opгaнични киceлини, дъбилни вeщecтвa, пoлифeнoли (извecтни кaтo витaмин P), aнтoциaниди, aминoкиceлини, йoд, мaнгaн и дpуги. Може да се консумира сурова или преработена. Може да се суши и да се ползва за чай. В градината може да я отглеждате единично или дори за жив плет. Медонос.