Helleborus sp. - видове и сортове
Семейство:
Ranunculaceaе
Българско име:
Кукуряк, Хелеборус
Описание:
Род тревисти многогодишни растения. Естествено е разпростраанено в Европа и Азия. В наше време е ценено и широко използвано в декоративното градинарство. Създадени са много градински хибриди. В нашата страна се срещат два вида - по-разпространеният е Helleborus odorus (миризлив кукуряк). Листата са сложни дланевидни, събрани в розетка, на дълги дръжки. Цветовете са едри, с 5 венчелистчета, които не окапват а остават на растението от ранна пролет до началото на лятото. Цветовете са обагрени различно в зависимост от вида и сорта, от бяло до винено червено, простоцветни или кичести. Декоративният ефект е продължителен. Кукурякът цъфти рано, още през зимата понякога и е един от първите предвестници на пролетта. В градината живее дълго, издържа суша. Зимоустойчив е. Цялото растение е отровно.
Размер:
Височина от 20 до 30-40 см, в зависимост от вида и сорта. Ширина 30-40 см.
Декоративност:
Декоративен и изключително продължителен цъфтеж.
Цъфтеж:
Цъфтежът започва понякога още през януари, при топла зима някои видове цъфтят още около Коледа. Продължава дълго, до началото на лятото. Цветовете са различно обагрени, в зависимост от сорта, едри, събрани в рехави съцветия.
Отглеждане:
Най- често на полусенчесто изложение. Издържа пролетното слънце поради ранното си развитие, но лятото се нуждае от сянка. Кукуряците са горски растения като цяло. Почвата трябва да е хунусна, богата на органика, за предпочитане варовита.
Използване:
В групи под храсти, в алпинеуми. Ползва се и за отрязан цвят. Предлагани сортове: