Salvia officinalis - сортове
Семейство:
Labiatae , Lamiaceae
Българско име:
Салвия, Градински чай
Описание:
Салвията или градинският чай е ниско разклонено вечнозелено храстче, произхождащо от Средиземноморието. Листата са елиптични, сивозелени, грапави и фино овласени. Съдържат етерично масло. Цветовете са събрани в прости класовидни съцветия. Напълно зимоустойчиво растение, ако се спазват някои препоръки при отглеждането му.
Размер:
Височина и ширина 30-60 см.
Декоративност:
Растението е декоративно със сребристата си листна маса и ефектен цъфтеж. За декоративни цели се използват най-често пъстролистните сортове на салвията, макар че и основният вид не е за пренебрегване.
Цъфтеж:
Цъфти в лилави цветове, събрани в класовидни съцветия през месец юни.
Отглеждане:
На слънчево, припечно и защитено от вятър място, върху добре дренирана песъклива и варовита почва. Честото поливане, задържащата влага почва, както и прекомерното торене могат да и навредят, особено през зимата. Салвията понася и студените зими, може частично да и опадат листата, но обикновено се възстановява. За да избегнете повреди от зимния студ, може леко да я прикриете с клонки в късната есен. При резитби и оформяне на храста не го правете много ниско - изрязвайте до 1/3 от височината, защото от старите клони тя не се възстановява.
Използване:
Използва се като декоративно растение - в скални кътове, ароматни градини, цветни композиции. Но преди всичко салвията е билка и подправка. Употребата и като подправка е по-скоро екзотика за България - използва се главно при приготвяне на по-тежки меса. Всъщност лечебните и качества я правят все по-популярна у нас. Отглеждайки я в двора си вие си имате една мини билкова аптека. Салвията се ползва при инфекции и възпаление на устната кухина и дихателните пътища (ангина, стоматит, белодробни възпаления), при жлъчни и чернодробни заболявания и др. Сдъвкването на няколко листа от салвия на ден помага при проблеми с венците. Чаят от салвия, освен полезна, е и много приятна и тонизираща напитка.
Предлагани сортове: